Elektronikus számlázás - Adózóna-kiskáté, 5.rész
Milyen formátumban bocsátható ki az elektronikus számla? Hogyan teljesíthető a számlamegőrzési kötelezettség?
Milyen formátumban bocsátható ki az elektronikus számla? Hogyan teljesíthető a számlamegőrzési kötelezettség?
Átfogó kutatás készült a hazai mikro- és kisvállalkozások működési módszereiről és arról, mennyire tartják szem előtt a környezet védelmét.
Január óta online adatszolgáltatási kötelezettség vonatkozik a magánszemélyek részére kiállított számlákra is. A szankciókat tekintve még van türelmi idő, de azért összeszedtük öt pontban, hogy mire érdemes odafigyelni, ha nem szeretnénk súlyos következményekkel számolni.
Tervezett karbantartásnak indult, végül jelenleg is tartó üzemszünet lett a NAV elektronikus számlázórendszerének rendbetételéből.
2017 közepétől bekötik a cégek számlázását a NAV-hoz, már folynak is az ehhez szükséges informatikai fejlesztések. Ezzel harcolnának a fiktív számlák és áfacsalások ellen.
Újabb nagyszabású terven töri a fejét a kormány, a jellemzően nagyvállalatok között általánossá vált elektronikus számlázást kötné be az adóhivatalhoz. Így lényegében alig maradna olyan cég, amelyikről ne lenne azonnali információja a NAV-nak. De mindjárt itt a kérdés: minek kell termérdek információ a hatóságnak, ha a már most hozzá befutó adatok felhasználását is kritikával illetik adószakértők, könyvelők. Csak remélik, hogy ez más lesz, mint az eddigiek, amikor igazi egyeztetéseket nélkülözve hibás, problémát okozó rendszert erőltetett az üzleti szektorra a hatalom. Ha normálisan valósul meg a projekt, úgy az adócsalók dolgát megnehezítik.
Kilenc éve indult útjára az első online számlázó rendszer Magyarországon, mára rengeteg online szolgáltatás és számlázószoftver létezik a piacon. Nincs egyetlen jó választás, mindenki saját igényei szerint találhatja meg a számára legjobbat. Annak apropóján néztünk szét a piacon, hogy szombatig mindenkinek be kell jelentenie a NAV-nak, hogy ő mit használ.
Elkészült az első olyan digitális számlatömb szoftver Windows 8.1 operációs rendszerre, amelyet a NAV is elismer.
Az Európai Bizottság korábban deklarált szándéka szerint 2020-ra 20 százalékos elektronikus számla penetrációt szeretne elérni az Unióban. Az elvárás nem lehetetlen, ugyanis éves szinten Európában már most is közel 100 százalékos bővülést mérnek, ami a szakemberek szerint az állami szerepvállalás erősödésével tovább gyorsulhat. Kik számláznak elektronikusan a magyar cégek közül? Mit ellenőriz az adóhivatal?
Jóllehet az elektronikus számlának nagyon sok gazdasági előnye van, csak lassan terjed a magyar piacon, s az áttörés még várat magára - mondta Kőrös Zsolt, a Noreg Kft. ügyvezető igazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.